Wygładzanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową
Na ogół zmarszczki kojarzą się nam ze starością, bądź też wkraczanie w etap pewnego wieku, gdzie pierwsze oznaki starzenia pojawiają się na naszej twarzy. Otóż warto zauważyć, iż czasami nie mają one związku z faktem starzenia się, ale np. genów czy nadmiernej mimiki twarzy.
Za sprawą toksyny botulinowej typu A, która w latach 90-tych całkowicie odmieniła życie wielu osób mających problem ze zmarszczkami, możemy cieszyć się gładką skórą w każdym wieku.
Głównie stosuje się ją:
- między brwiami (zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)
- poprzecznych czoła
- wokół oczu (kurze łapki)
Działanie potocznie mówiąc botoxu jest następujące. Po wstrzyknięciu niewielkiej ilości owego preparatu w poszczególne mięśnie twarzy dochodzi do hamowania impulsów nerwowych, jakie są odpowiedzialne za skurcz danych mięśni. W tym momencie zmarszczki zaczynają znikać całkowicie lub też częściowo. Efekt końcowy wygląda następująco: Twarz szybo młodnieje, łagodnieje i zienia rysy na ładniejsze. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg nie ma również wpływu na mimikę pacjenta.
Z racji tego, że zabieg jest przeprowadzany z dużą dbałością o bezpieczeństwo pacjenta do wstrzykiwania toksyny botulinowej stosuje się strzykawkę jednorazową z bardzo cienką igłą. Preparat zazwyczaj wstrzykuje się w kilka punktów na twarzy, co trwa bardzo krótko od 10 do 20 minut. Znieczulenie miejscowe nie jest konieczne, ponieważ ból związany z nakłuwaniem jest niewielki, jednak zależny od progu bólu pacjenta.
Po zabiegu przez 4 kolejne godziny nie zaleca się masować twarzy, spać, oraz schylać się. Niemniej w okresie dwóch tygodni po zabiegu zabrania się korzystać z solarium, oraz sauny.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych: zespół Lamberta-Eatona, myastenia gravis
- stosowanie antybiotyków: tetracykliny, linkomycyny oraz antybiotyków aminoglikozydowych: gentamycyny, streptomycyny, kanamycyny
- przyjmowanie np. chlorochiny, cyklosporyny,
- ciąża i okres laktacji
- zakażenie w miejscu wykonywania iniekcji
- nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
- uczulenie na albuminę ludzką
- przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy (mogą wystąpić krwiaki po iniekcji)
Objawy uboczne
- niewielki krwiak (zasinienie) w miejscu wkłucia - zdarza się rzadko, wchłania się w ciągu kilku dni.
- nadmierne lub niedostateczne działanie toksyny botulinowej - może wywołać asymetrię, nadmierne obniżenie lub uniesienie brwi, obniżenie powieki - bardzo rzadko
- ból głowy po zabiegu - występuje sporadycznie, ustępuje po kilku godzinach
Osoby, które poddały się zabiegowi toksyną botulinową powinny wiedzieć, że pierwsze efekty widać dopiero po upływie 3-3 dni po zabiegu. Z kolei efekt końcowy widoczny jest dopiero po 10 dniach od zabiegu. Satysfakcjonujący efekt utrzymuje się przez okres 4-6 miesięcy, a czasami nawet dłużej. Czas ten jest indywidualną kwestią każdego z pacjentów.